Wybór modelu rolety zewnętrznej jest zależny przede wszystkim od tego na jakim etapie jest Nasza inwestycja, gdy zaczynamy rozważać instalację rolet zewnętrznych warto rozważyć 4 typy rolet zewnętrznychWyceń swoje rolety online :

1.     RKS – Skrzynie nadprożowe umieszczane są nad wnęką okienną na etapie murowania. Ten typ montażu był popularny w latach 90 obecnie coraz rzadziej stosowany ze względu na trudny i drogi montaż, oraz dość skomplikowany sposób obróbki klapy rewizyjnej. Ten typ montażu rolet należy uwzględnić na etapie projektowania budynku. Później montaż rolet z systemie RKS nie będzie możliwy.

2.     Rolety zewnętrzne NADSTAWNE – Skrzynie nadstawne montowane są wraz z stolarką okienną. Co w żadnym wypadku nie znaczy, że producentem ich musi być producent naszej stolarki okiennej. Skrzynie nadstawne posiadają adaptery do wszystkich występujących na runku profili okiennych dlatego nie ma konieczności ograniczania się do oferty sporządzonej przez Naszego dostawcę okien, gdyż inne oferty mogą być atrakcyjniejsze, a montaż rolet innych producentów nie będzie miał wpływu ani na funkcjonowanie stolarki okiennej ani na uprawnienia wynikające z tytułu gwarancji. Do montażu rolet w systemie nadstawnym należy powiększyć otwory okienne o wymiar skrzyni rolety gdyż jest ona montowana w miejscu nadproża, które natomiast powinno zostać podniesione o odpowiednią wartość (z reguły ok 21cm). Rolety nadstawne tak jak i te w systemie RKS należy zaplanować w swoim budynku wraz z architektem na etapie projektu gdyż później otwory będą na niskie by zastosować tego typu produkty. System skrzyń nadstawnych jest rozwiązaniem szczególnie polecanym do budownictwa pasywnego. Dzięki systemowi dociepleń skrzyń rozwiązanie to jest szczególnie cenione przez Naszych zachodnich sąsiadów. Rolety w systemach nadstawnych posiadają z reguły dostęp rewizyjny (serwisowy) od wewnątrz. Należy zwrócić uwagę czy dostęp ten będzie możliwy od czoła czy też od spodu gdyż ma to duże znaczenie przy projektowaniu wykończenia wnętrza. Nowością na rynku są rolety nadstawne, w których dostęp serwisowy usytuowany jest od zewnątrz. Takie rozwiązanie daje swobodę wewnątrz pomieszczenia gdyż wszelkie prace konserwacyjne będą wykonywane w przyszłości od zewnątrz. Niestety rozwiązanie to ma pewne mankamenty gdyż dostęp od zewnątrz jest wyjątkowo mały przez co prace takie jak np. montaż czy demontaż silnika elektrycznego będzie znacznie trudniejszy niż w innych systemach.

3.     Rolety zewnętrzne PODTYNKOWE – Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie w nowych domach. Rolety w skrzyniach podtynkowych instalowane są po montażu stolarki okiennej jednak przed ociepleniem, należy pamiętać tu o pewnych bardzo ważnych warunkach jeśli chcemy cieszyć się zabudowanymi, niewidocznymi skrzyniami. Skrzynia rolety w drzwiach balkonowych może mieć ok. 18 cm grubości dlatego też jeżeli nie planujemy ocieplenia domu warstwą styropianu o grubości co najmniej 20cm musimy w odpowiedni sposób przygotować nadproże w kształcie odwróconej litery „L” a później licować z nim stolarkę okienną cofając ją względem muru. Profesjonalny sprzedawca rolet będzie umiał wszystko dokładnie wytłumaczyć na budowie ( a jeśli nie to będzie znaczyło, że niewiele miał do czynienia jak dotąd z tą branżą). Rolety zewnętrzne w skrzyniach podtynkowych polecane są do montażu w budynkach pasywnych należy jednak pomyśleć przy ich montażu o docieplaniu nadproża. Profesjonalne firmy montujące rolety zewnętrzne posiadają taką usługę w swojej ofercie jednakże trzeba liczyć się że będzie to dodatkowy koszt ok 20-50zł szt. Prawidłowy pomiar rolet do montażu podtynkowego jest równy wymiarom zamontowanej stolarki okiennej. Prowadnice montowane są do ram okiennych, do wymiaru wysokości jest natomiast dodawana wartość skrzyni tak by nie wchodziła ona w światło okna. Istnieją również inne szkoły montażu w których wymiar szerokości jest powiększany o wartość prowadnic jednakże rozwiązania tego typu powodują powstawanie mostków termicznych. Rolety zewnętrzne w skrzyniach podtynkowych posiadają dostęp serwisowy od strony zewnętrznej jest tam miejsce by wykonać wszelkie prace konserwacyjne czy też modernizacyjne jak np. instalacja napędu elektrycznego.

4.     Rolety zewnętrzne NATYNKOWE – system stosowany w miejscach gdzie nie przewidziano możliwości zabudowy skrzyń rolet. Najczęściej są to domy z już gotowymi elewacjami lub tam gdzie wielkość ocieplenia jest mniejsza od wielkości skrzyń rolet, a inwestor nie będzie chciał w przyszłości obudowywać skrzyń np. ozdobnym gzymsem.

Rolety zewnętrzne natynkowe montuje się na trzy sposoby:

a. We wnękach – gdzie jako wymiary całkowite przyjmuje się zewnętrzną wnękę okienną (prościej: tam gdzie okno łączy się z elewacją). Do plusów tego sposobu montażu należy zaliczyć jego łatwość gdyż polega on na przykręceniu prowadnic do ram okiennych oraz przewierceniu sterowania do wewnątrz co jest najprostszą formą montażu przy założeniu w miarę prostych szpalet zewnętrznych. Kolejnym plusem jest chowająca się we wnękach okiennych skrzynia rolety co jak zauważa wielu inwestorów wygląda estetycznie. Do minusów tego typu rozwiązania należy to, że wewnątrz pomieszczenia zmniejsza się wnęka okienna, a zatem w do pomieszczenia dostaje się mniej światła. Szczególną uwagę warto zwrócić na tą kwestię w drzwiach balkonowych by przy korzystaniu z nich nie uderzać głową w skrzynię rolety. Minusem w tym systemie okaże się zastosowanie napędu ręcznego (zwijacz linki) w oknie dwu-kwaterowym gdyż jedna z kwater po montażu rolety może mieć zmniejszony kąt otwarcia, choć to zależy od jeszcze kilku innych warunków jakie występują u inwestora. Zdarza się jednak, że nie ma możliwości montażu rolet we wnękach gdyż ramy okienne zostały wcześniej zbyt mocno zabudowane podczas ocieplania budynku. W takich sytuacjach pozostaje zastosowanie prowadnic kątowych oraz napędów elektrycznych lub zmiana systemu montażu „na mur”.

b. Na mur – Przy mierzeniu należy pobrać wymiary krawędzi zewnętrznych muru lub elewacji (przy elewacji ocieplonej należy doliczyć wartość docieplenia szpalet bocznych tak by nie montować prowadnic do styropianu). Montaż rolet jest trudniejszy, wymagany jest dostęp do otworu okiennego od zewnątrz osobiście polecam wykonywanie tego typu montaży z rusztowania ze względów bezpieczeństwa jak i dokładności wykonania. Ten typ montażu pozwala na uzyskanie pełnego światła otworu okiennego co stanowi jego największą zaletę. Do minusów należy zaliczyć przede wszystkim koszt gdyż powierzchnia rolet zwiększa się co za tym idzie zakup rolet będzie droższy, część firm z racji specyfiki montażu dolicza tu oddzielne dopłaty za instalację rolet. Rolety montowane na murze odznaczają się od budynku co dla części Inwestorów również stanowi argument przeciwko wybraniu tej opcji. Warto zwrócić jeszcze uwagę na wytrzymałość profilu gdyż przy montażu rolet na mur jest ona zmniejszona warto zatem rozważyć większy, bardziej stabilny profil szczególnie w większych oknach.

c. Prowadnice do ram okiennych skrzynia na mur – to typowy typ montażu dla rolet podtynkowych jednakże zdarza się, że Inwestorzy decydują się na model skrzyni natynkowej głównie gdy wielkość skrzyń jest większa od grubości przewidzianego na budynku ocieplenia.

W roletach natynkowych poza wyborem sposobu montażu mamy możliwość wyboru kształtu skrzyni może to być tradycyjna skrzynia SK ścięta pod kątem 45 stopni. Najniższy koszt tego rozwiązania powoduje, że mimo upływu lat jest to najpopularniejsza konfiguracja rolety. Rolety w skrzyniach SK występują również w kolorach drewnopodobnych co jest dodatkowym atutem gdy chcemy dopasować kolor rolet do okien drewnopodobnych. Poza standardową skrzynią istnieją jeszcze ćwierć-okrągłe oraz okrągłe nazewnictwo może być tu różne gdyż część producentów mówi półokrągłe warto więc pokazać konkretnie skrzynkę jaka nas interesuje by nie doszło do niedomówienia.

Przy wyborze rolet zewnętrznych poza samą skrzynią oraz sposobem montażu, których wybór jest często podyktowany warunkami technicznymi budynku należy zastanowić się nad samą funkcjonalnością produktu. Chodzi tu o to by produkt nie był bezużytecznym dodatkiem do domu  a raczej spełniał wszystkie funkcje jakich od niego się oczekuje. Warto tu wyróżnić:

  1. Sposób obsługi rolety. W roletach RKS oraz nadstawnych bierzemy pod uwagę zwijacze taśmy lub napędy elektryczne. W roletach podtynkowych oraz natynkowych standardowo występuje zwijacz linki opcjonalnie stosuje się napędy elektryczne. Zwijacze zaleca się stosować w roletach o powierzchni do 3mkw powyżej należy przewidzieć zwijacz korbowy lub silnik elektryczny. Kwestię automatyki elektrycznej w roletach zewnętrznych postaram się opisać dokładniej w artykule „jak wybrać napęd elektryczny w roletach zewnętrznych” gdyż uważaj, że jest to szeroki temat zasługujący na poświęcenie mu odpowiedniego czasu.
  2. Sposób zabezpieczenia rolety. Opisywane przeze mnie systemy rolet zewnętrznych można dodatkowo rozbudować o podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe (proszę nie mylić z roletami antywłamaniowymi gdyż, takie wykonuje się z innych komponentów a ich ceny są w zależności od klasy antywłamaniowości od kilku do kilkunastu razy wyższe). Rolety ręczne jako dodatki mogą posiadać rygle ręczne lub rygle automatyczne. Te pierwsze to dwie zasuwnice zamontowane w listwie dolnej, które od strony wewnętrznej rolety należy zasunąć wsuwając tym samym stalowy pręt lub płaskownik w specjalnie wywiercone otwory prowadnic. Rygle automatyczne działają podobnie tzn po opuszczeniu rolety stalowy pręt wsuwa się w otwory prowadnic co uniemożliwia podniesienie rolet od zewnątrz, jednak tu poza opuszczeniem rolety nie musimy robić nic więcej. Zasada pracy rygli automatycznych oparta jest na stalowej lince zamontowanej wzdłuż pancerza oraz sprężyn wewnątrz listwy dolnej tym samy po opuszczeniu rolety rygle wysuwają się automatycznie i tak samo chowają się przy podciąganiu pancerza. Rolety obsługiwanie elektrycznie nie powinny być wyposażone w system rygli można jednak zastosować zamiast nich wieszaki sztywne nazywane czasem wieszaki blokada lub wieszaki lock to play. Tu zasada działania jest bardzo prosta gdyż po opuszczeniu rolety sztywny wieszak zamontowany do rury nawojowej nie daje możliwości podniesienia pancerza od zewnątrz wykorzystując do tego silnik elektryczny, którego nie możemy ruszyć ręcznie. 
  3. Rolety zewnętrzne można w miarę potrzeb wyposażyć w szereg innych dodatków takich jak np. napędy sprężynowe, zamki baskwilowe, mechanizmy korbowe ACE, zaawansowane systemy sterowania elektrycznego wraz z funkcjami inteligentnego domu , kontaktrony i wiele innych ale tu odsyłam do specjalistów, którzy z pewnością objaśnią zasady działania oraz doradzą możliwość instalacji tego typu rozwiązań

 

Jeśli wybierzemy już typ montażu, rodzaj skrzyni oraz napęd warto zwrócić uwagę na profil rolet. W Polsce prawie wszystkie rolety wykonane są z profili aluminiowych ocieplanych pianką o wysokości 39mm. Osobiście nie polecam stosowania mniejszych profili jak również ich odpowiedników  z PCV. Przy większych powierzchniach warto rozważyć wyższe profile lub podział rolet na mniejsze. Większe profile to oczywiście większy koszt wykonania inwestycji, jednak rolet nie kupuje się na rok ani na dwa dlatego warto czasem dopłacić kilka procent i być pewnym, że nawet przy silnym wietrze rolety będą spełniać swoją funkcję.

Rolety zewnętrzne to również odpowiedni montaż i gwarancja. Warto zwrócić uwagę czy firma, w której kupujemy rolety zewnętrzne udziela swoim Klientom jedynie ustawowo obowiązującej dwu letniej gwarancji czy też rozszerza te uprawnienia. Montaż rolet zewnętrzny stosunkowo nie jest trudny choć może wynika to z mojego kilkunastoletniego doświadczenia w ten branży. Myślę, że tu jak i w każdej innej branży liczy się doświadczenie dlatego warto zaufać firmie z wieloletnim doświadczeniem w montażu rolet dającej dodatkowo rozszerzone uprawnienia gwarancyjne.

Wyceń swoje rolety zewnętrzne online w kilka minut