Jaką bramę wybrać do ogrzewanego garażu? To jest właśnie pytanie, które dziś zadajemy. Istnieją dwa główne sposoby, na jakie można wykonać bramę garażową - skrzydło bramy może być izolowane i nieizolowane. Nieizolowana brama do garażu ma niższy koszt, ale może nie być skuteczna w utrzymaniu ciepła i zimna.

Z drugiej strony izolowany płaszcz bramy może być droższy, ale może również sprawić, że garaż będzie zbyt gorący lub zimny. Które z tych drzwi garażowych są lepsze? Cóż, to zależy od tego, w jakim klimacie mieszkasz.

W dalszej części artykułu przybliżymy rodzaje bram garażowych, jakie są dostępne na rynku i podamy, czym się charakteryzują. To, jaka brama garażowa będzie najlepsza dla Ciebie, zależy od indywidualnych preferencji.

Istotne będą także parametry termoizolacyjne, wysokość nadproża, odpowiednie uszczelki i przede wszystkim komfort użytkowania. Modele różnią się najczęściej sposobem otwierania. Sprawdź, jaką wybrać.

Wybór bramy garażowej

Jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie robi się naprawdę zimno, to zamontowane nieizolowane drzwi po prostu nie będą szczelne. Nieizolowane skrzydła bramy, które są na bezpośredniej drodze wiatru przechodzącego prosto w bryle budynku, spowodują, że wewnątrz garażu będzie lodowato, a pod sufitem garażu będą mogły tworzyć się sople.

Zawsze też możesz zdecydować się na ocieplenie ścian garażu, jednak ciepła brama to doskonała izolacja termiczna. Straty ciepła zostaną ograniczone, a bryle domu nic nie zaszkodzi. Dodatkową zaletą jest oszczędzanie na kosztach energii. Istotny jest współczynnik przenikania ciepła, jaki ma brama.

Z czego zbudowane są bramy otwierane?

Zwykle z tworzywa sztucznego, czasem ze stali ocynkowanej. Konstrukcja wypełniona jest pianką poliuretanową, tworząc bramy, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnych budynkach.

W bramach wypełnionych pianką poliuretanową ciepło zostanie zachowane wewnątrz. Taką pianką poliuretanową ochronimy wnętrze nie tylko przed zimnem, ale także przed wiatrem. Będzie ona dobrym rozwiązaniem ze względu na niezawodność i wykończenie.

Przejdźmy teraz do rodzajów bram garażowych. Różnią się one przede wszystkim sposobem otwierania i zamykania. Mamy do wyboru:

  • bramy roletowe  sprawdzą się na krótkich podjazdach, tych w kształcie łuku lub gdy parkujesz przy linii ogrodzenia. Poruszają się one wzdłuż prowadnic podsufitowych, a ich sposób otwierania pozwala na wjazd bez opuszczania auta.

  • bramy rozwierne - w tym przypadku montaż bramy będzie niezwykle prosty, gdyż montuje się ją na zewnętrznej ścianie, podobnie jak drzwi. Ręczne otwieranie jest plusem w sytuacji, kiedy często doświadczasz przerw w dostawie energii;

  • modele uchylne - taką bramę uchylną polecamy zamontować, jeśli twoje auto jest niskie, a garaż nie cechuje się niskim nadprożem;

  • producenci bram garażowych oferują szeroki wybór bram segmentowych - sprawdzą się one w sytuacji, kiedy dysponujesz obszernym otworem wjazdowym.

Jaką bramę garażową wybrać? Zbadaj najpierw swoje potrzeby.

Postaw na bramy segmentowe

W ostatnim czasie tego rodzaju drzwi cieszą się dużą popularnością. Brama segmentowa to brama garażowa, która jest podzielona na wiele sekcji. Każda sekcja jest określana jako panel, a poszczególne elementy są połączone zawiasami.

Bramy segmentowe różnią się od bram rolowanych, ponieważ mają zawiasy u góry po wewnętrznej stronie, a nie u dołu. Różnią się również od bram garażowych dwuskrzydłowych i bram garażowych typu stodoła, które mają zawiasy w środku, a nie na górze.

Brama segmentowa może być doskonałym rozwiązaniem w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. System połączonych zawiasami paneli pozwala na uchylenie bramy bez konieczności całkowitego otwarcia.

Rolki, na których umieszczono panele, zostały zamocowane do sufitu garażu. W tym przypadku montaż bram garażowych warto zlecić profesjonalistom.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki rodzaj bramy segmentowej jest najlepszy dla Twojego domu, istnieją różne czynniki, które trzeba będzie rozważyć. Obejmują one wielkość garażu, to, czy bramy segmentowe mają być izolowane i jak wiele paneli stalowych lub wykonanych z innego materiału chcesz w każdej sekcji.

Poznaj korzyści płynące z utrzymywania zimna na zewnątrz garażu. Trzymanie auta w garażach ogrzewanych będzie zwiększeniem komfortu życia zwłaszcza podczas długich zim w Twojej okolicy. Pamiętaj, że ogrzewany garaż nie tylko ogrzewa powietrze - ogrzewa wszystko: ziemię, ściany, sufit, a nawet pojazdy w środku.

Pracując nad tym projektem, upewnij się, że dokładnie izolujesz lub pokrywasz wszystkie powierzchnie - nawet jeśli nie są one bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych w ciągu dnia. Dlatego właśnie dobrym wyborem będzie bezpieczna i prosta w montażu izolowana brama.

Dobrze dobrana brama garażowa to podstawa

Jeśli szukasz bramy garażowej i próbujesz zdecydować między izolowanymi stalowymi drzwiami panelowymi a drzwiami panelowymi z pianki poliuretanowej (PUF), jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o każdej z nich.

Po pierwsze, porozmawiajmy o cenach. Izolowane drzwi stalowe do garażu są na ogół tańsze niż PUF, które mogą być droższe o kilkaset złotych. Dzieje się tak dlatego, że w procesie budowy PUF stosuje się dodatkowy etap: nałożenie dwóch warstw pianki poliuretanowej na wewnętrzną stronę stalowej skóry.

Pamiętajmy o termoizolacji

Niektórzy producenci stosują standardową piankę poliuretanową, ale inni stosują piankę natryskową wyższej jakości, która jest gęstsza i ma lepsze właściwości izolacyjne.

Ten dodatkowy krok nadal czyni ją bardziej przystępnym niż drzwi z litego drewna lub stali, a nawet wzmocnionego włóknem szklanym poliuretanu (FRP) drzwi. Bramę segmentową z łatwością będziesz konserwować.

Bramy segmentowe są uszczelniane uszczelkami wargowymi, znajdującymi się w górnej części, a także na bokach bramy. Segmentowa brama wykonana z paneli będzie świetnym wyborem!

Czym są bramy rolowane?

A może zainteresujesz się bramą garażową rolowaną? Zapewnią bezpieczeństwo i energooszczędność w jednym. Plusem jest to, że nie musimy każdorazowo otwierać całej bramy. Otwiera się taką bramę za pomocą pilota. To funkcja przydatna zwłaszcza zimą.

Działają one poprzez wał, umieszczony tuż nad bramą. Zamontować można je niemalże we wszystkich garażach. Mają automatykę czuwającą wszystkim.

Sprawdź zalety tych rozwiązań

Bramy garażowe w stylu rolkowym mają kilka zalet w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Po pierwsze, wymagają one niewielkiej lub żadnej konserwacji. Tradycyjne drewniane bramy garażowe muszą być szlifowane i malowane co kilka lat.

Brama rolowana będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie, jeśli nie masz miejsca na montaż bram uchylnych Są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać silne wiatry, oraz mogą być nawet wykonane na zamówienie, aby pasowały do dokładnych wymiarów garażu.

Kiedy zdecydować się na bramy rozwieralne?

Jeśli nie chcesz marnować czasu na zamontowaniu bramy, to zdecyduj się na wybór bramy garażowej działających z wykorzystaniem skrzydeł umocowanych na zawiasach. Dostępne są zarówno skrzydła gładkie, jak i fakturowane. W przeciwieństwie do bramy uchylnej rozwieralne otwiera się na boki.

A może zdecyduj się na bramy uchylne?

Najlepsze bramy uchylne nie bez powodu są standardem: są łatwe w obsłudze i mogą być obsługiwane przez jedną osobę. Wystarczy pociągnąć za rączkę, aby podnieść je i usunąć z drogi, dzięki czemu można łatwo wsadzić lub wysadzić samochód. Nie mają wielu ruchomych części, co oznacza, że są mniej narażone na awarię niż bramy garażowe, które muszą się otwierać i zamykać w pionie. Bramy garażowe uchylne to doskonały wybór.

W bramach uchylnych użytkowanie jest bardzo proste. Taka brama uchylna będzie elementem niezwykle wytrzymałym. Wymaga ona jednak konkretnej wysokości. Szerokość również jest istotna.