Brama garażowa, segmentowa to niesamowita wygoda i pozytywne wrażenia wizualne. Wybierając napęd do bramy garażowej wybrać należy, dobry napęd, który będzie w stanie zapewnić bezawaryjne działanie.

Od takich aspektów jak wielkość bramy, ciężaru bramy, wymaganej mocy oraz innych cech szczególnych, napęd do bramy musi być odpowiednio dobrany pod względem specyfikacji technicznej oraz funkcji. W poniższym artykule wyjaśniamy, jaki system napędowy do bramy garażowej wybrać.

Brama garażowa a parametry napędu

Do bramy garażowej należy wybrać odpowiedni napęd. Jednakże, aby wiedzieć jaki napęd wybrać (tym bardziej jeżeli, kupujemy produkty oddzielnie) trzeba znać specyfikację bramy, którą już posiadamy i napędu, który zamierzamy zakupić. Dzięki takiemu działaniu, istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że będą miały miejsce takie sytuacje:

  • wystąpienie awarii napędu,

  • wystąpienie awarii siłownika,

  • zatrzymania bramy w trakcie otwierania

  • wystąpienie braku zasilania w napędzie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie napędu? - wskazówki

Jeżeli chcemy dopasować napęd, musimy zwrócić uwagę na różne czynniki. Przede wszystkim dobierając napęd do bramy garażowej, należy rozpocząć od ustalenia wagi i rozmiaru skrzydła bramy. Jak dobrać napęd pod specyfikacje bramy?

  1. Siła ciągnięcia oraz pchania - mierzona w niutonach (N). Najlżejsze bramy wymagają napędu o sile ok. 400 N, natomiast najcięższe ok. 1200N. Jest to szczególnie ważny czynnik, który potrafi zapewnić płynne otwieranie bramy garażowej. Napęd posiadający większą moc może nie być dobrym wyborem w przypadku lekkich i małych bram. Dla większego bezpieczeństwa warto, wziąć pod uwagę wiele czynników, aby dobrze wybrać mechanizm napędowy. W przypadku ciężkich i obszernych bram - należy dobrać silniejszy system napędowy w celu umożliwienia mu swobodnego otwierania i zamykania się

  2. Szybkość otwierania i zamykania bramy/prędkość przesuwu napędu - czas otwierania bramy uzależniony jest od przesuwu napędu, który jest określany w cm/s. Standardowy napęd posiada prędkość, która wynosi 12 cm/s. Większa wartość sprawi, że brama szybciej będzie się otwierać. Brama zamyka się w takiej samej prędkości, co otwiera, dlatego również należy sprawdzić, czy dany system napędowy posiada funkcję, regulacji szybkości otwierania.

  3. Sterowanie napędem - mechanizm otwierania ręcznego lub za pomocą pilota. W przypadku pierwszego rozwiązania, możemy się na nie zdecydować, jeśli korzystanie z garażu będzie sporadyczne. Sterowanie za pomocą pilota jest dużo wygodniejsze (możliwości uruchomienia bramy z dowolnego miejsca w zależności od drogi sterowania). W wielu przypadkach bramy z takim sterowaniem posiadają automatyczne zamykanie. W zależności od systemu sterującego mogą wystąpić różne problemy, takie jak np. zły dobór częstotliwości napędów sterowanych drogą radiową, może być przyczyną niekontrolowanego otwierania się bramy.

  4. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na moduł sterujący i możliwość programowania funkcji napędu. Dzięki nim zdalne sterowanie bramą będzie przyjemniejsze i łatwiejsze. Moduł sterujący w wielu przypadkach można odłączyć od silnika, dzięki temu istnieje możliwość jego instalacji w pobliżu gniazda elektrycznego na bocznej ścianie garażu. Przy zakupie napędu, można również zwrócić uwagę na fakt, że sterowany przy pomocy pilota może nie zadziałać, jeżeli wystąpią przerwy w dostawach prądu, dlatego napęd stosowany w bramie powinien posiadać sterowanie ręczne.

Warto jednak kupić napęd razem z bramą wjazdową segmentową. Brama garażowa z napędem to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ producenci wiedzą, jak dobrać mechanizm napędowy do konkretnej bramy garażowej. Z napędem bramy wjazdowej można zakupić centralę, która pozwoli na swobodne manipulowanie bramą, będąc z dala od niej.

Budowa napędu do bram garażowych

Pierwszym pytaniem jakie warto zadać, jest - W jaki sposób jest zbudowany napęd bramy garażowej? Poniżej przedstawiamy konkretne części napędu garażowego:

  • siłownik - silnik,

  • skrzydło,

  • ramię,

  • wózek na szynie jezdnej,

  • łańcuch napędzający lub pasek zębaty,

  • przycisk ręcznego sterowania lub pilot.

  • moduł sygnalizujący otwarciu bramy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bramy garażowej?

System oszczędzania energii lub akumulator to kolejna część napędu, dzięki której może odpowiednio działać. Akumulator to bardzo dobre rozwiązanie na obszarach, w których często występują braki w dostawie prądu. Zwykle wystarczy je ładować raz na 40 dni, a działanie będzie zapewnione, nawet gdy w całym garażu prądu zabraknie. Instalacja napędu z systemem oszczędzania energii, jest on szczególnie korzystna w sytuacji, gdy brama nie jest użytkowana przez dłuższy czas. Sterowanie bramą garażową (rodzaj) jest bardzo ważne przy wyborze zasilania.

Jaki wybrać napęd do bramy garażowej segmentowej?

Z bram segmentowych można wyróżnić dwa rodzaje. Bramy segmentowe górne oraz boczne. Każda z nich wyróżnia się innymi potrzebami napędowymi. Do tego typu bramy garażowej bardzo łatwo wybrać mechanizm napędowy ze względu na to, że różne rodzaje bram garażowych stosują różne napędy, a co za tym idzie - fakt, że w bramach segmentowych możemy stosować standardowe napędy, jest bardzo dużym plusem dla użytkownika. Przykładowo do bramy garażowej uchylnej wybrać należy system napędowy, montowany od wewnętrznej strony garażu na skrzydle bramy.

Brama segmentowa górna oraz brama segmentowa boczna

W przypadku bramy segmentowej górnej można zamontować dowolny typ napędu. Tego rodzaju bramy otwierają się "do góry" dlatego w związku z większym ciężarem bramy, musimy wybrać napęd, który będzie posiadać siłę powyżej 1000N. Napęd wyposażony w tak dużą siłę pozwoli na bezpieczne i swobodne otwieranie. Kupując tradycyjny napęd, należy brać pod uwagę czynniki, wymienione wcześniej w przedstawianym artykule. Bramę garażową segmentową górną możemy zamontować nawet w przypadku garażu wolno stojącego.

Bramy garażowe segmentowe boczne są dużo bardziej skomplikowaną konstrukcją - wymagają zainstalowania napędu, który montowany jest w tym samym miejscu co nadproże garażu lub na ścianie bocznej. Bramę segmentowa boczną należy wyposażyć w odpowiednie ramię, którego zadaniem będzie ciągnięcie całej bramy wyjazdowej. Do bramy garażowej bocznej warto wybrać silniejszy napęd niż standardowo.