Żaluzje fasadowe to nie jedynie wybór między lamelą C80 a Z90. Systemy żaluzji fasadowych mocno ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat, dlatego też post ten ma na celu przybliżenie możliwości technologicznych jakie możemy obecnie zastosować w swoim domu by cieszyć się walorami żaluzji bez kompromisów. Systemy opiszę w kolejności:

- Żaluzje fasadowe w skrzyni nadstawnej

- Żaluzje fasadowe w wersji tradycyjnej z prowadnicami listwowymi lub linkowymi

- Żaluzje fasadowe samonośne

- Lamele C80 oraz Z90

- Systemy sterowań

 Wyceń swoje żaluzje fasadowe

Żaluzja fasadowa w skrzyni nadstawnej jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne ma ona jednak bardzo duży potencjał. Rozwiązanie to powinno zostać wzięte pod uwagę już na etapie projektowania budynku ze względu na specyfikę montażu. Skrzynia w której mieści się pakiet jest montowana do okna i wraz z nim montowana w świetle otworu. Skrzynia wykonana jest z komorowego PCV, dodatkowo jest docieplona styropianem. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się żaluzją w której elementem widocznym dla oka stają się jedynie lamele Z90 lub C80. W rozwiązaniu tym istnieje możliwość zastosowania moskitiery rolowanej co jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Żaluzja może być wyposażona w sterowanie ręczne za pomocą korby lub silnik tradycyjny na wyłącznik czy też radiowy na pilot. System nadstawny żaluzji fasadowych posiada opcjonalną pełną prowadnicę co docenią szczególnie osoby ceniące sobie wysoką estetykę ze względu na to, że prowadnica ta nie wymaga dodatkowej obróbki tynkarskiej a połączenie trzpieni lameli z oknem wypełnia profil prowadnicy. Jest to niewątpliwie ogromny atut tego systemu.

Podsumowując do plusów tego rozwiązania można zaliczyć:

- System ze skrzynią ocieplaną styropianem

- Pełna zabudowa tynkarska skrzyni sprawia, iż staje się ona niewidoczna

- Dostępna z akcesoryjną pełną prowadnicę, zwiększającą estetykę wykonania

- Możliwość montażu w skrzyni moskitiery rolowanej.

 

Żaluzja fasadowa w wersji tradycyjnej składa się z kilku elementów, które są dobierane a co za tym idzie wyceniane indywidualne w skład w nich wchodzą:

- Pakiet: czyli lamele Z90 lub C80 wraz z rynną górną dokładniej opiszę poniżej

- Blachy osłonowe: blachy zamawia się według potrzeb czy też preferencji. Możemy wyróżnić np. Blachę frontową natynkową, blachę front + góra w wersji natynkowej oraz podtynkowej oraz najczęściej wybieraną przez Klientów blachę front + góra + tył w wersji: natynkowej, podtynkowej oraz podtynkowej z dystansem docieplającym. Do blachy osłonowej należy pamiętać o bokach, które wycenia się oddzielnie.

- Prowadnice: Istnieją 3 rozwiązania prowadnic w żaluzjach fasadowych i są to, prowadnica linkowa, listwowa oraz prowadnica pełna. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest prowadnica listwowa stanowi ona dobre zabezpieczenie statyczne żaluzji jednakże w przypadku montażu podtynkowego jest niewygodna w obróbce. Prowadnice linkowe są stosowane najczęściej w budynkach przemysłowych, Klienci indywidualni nie przepadają za tym rozwiązaniem technicznym. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest prowadnica pełna – wiąże się ona z dopłatą w stosunku do dwóch poprzednich rozwiązań jednak prowadnica pełna jest najbardziej estetyczna a dodatkowo w przypadku montażu żaluzji podtynkowego nie wymaga skomplikowanej obróbki tynkarskiej co zmniejsza koszty wykonania ocieplenia budynku.

 

Żaluzje fasadowe samonośne są najbardziej komfortowym rozwiązaniem pod względem łatwości montażu oraz jego możliwości w trudnych warunkach. W rozwiązaniu tym elementem nośnym żaluzji są prowadnice, na których spoczywa cała żaluzja. Rozwiązania samonośne są droższe od tradycyjnej żaluzji fasadowej jednakże montaż produktu w tej wersji jest szybszy a co za tym idzie tańszy, a samo rozwiązanie jest zdecydowanie stabilniejsze konstrukcyjnie względem wszystkich innych systemów. Montaż żaluzji fasadowej w systemie samonośnym przypomina montaż rolety zewnętrznej.

LAMELE: Wyróżniamy dwa modele lameli C80 oraz Z90. Rozwiązanie C80 jest starsze i z pewnością częściej wybierane przez Klientów. Wzór C80 ma sugerować nawiązanie do tradycyjnej żaluzji poziomej z lat 90. Żaluzja fasadowa z lamelami Z90 nadaje budynkowi nowoczesnego kształtu jednakże główną cechą wzoru „Z” są właściwości użytkowe. Kształt „Z” pozwala na lepsze odbicie promieni słonecznych przy jednoczesnym mniejszym stopniu zaciemnienia pomieszczenia. Lamele Z90 wyposażone są w dodatkowo w uszczelkę, która zapobiega rysowaniu się lameli oraz wycisza żaluzje podczas silnych podmuchów wiatru. Ostatnim choć często istotnym atutem, lameli Z90 jest ich lepsza składalność tzn. że po złożeniu pakiet Z90 będzie zajmował mniej miejsca niż pakiet C80 dzięki czemu można zastosować mniejszą blachę osłonową.

SYSTEMY STEROWAŃ: Żaluzje fasadowe możemy sterować za pomocą mechanizmu korbowego lub silnika elektrycznego. Praktycznie nie zdarza się już sprzedaż mechanizmów ze sterowaniem korbowym. Klienci decydujący się na te rozwiązania zdecydowanie preferują bardziej komfortowe formy użytkowania żaluzji. Silniki elektryczne w żaluzjach fasadowych tak jak i w roletach zewnętrznych możemy podzielić na 4 rodzaje:

- Tradycyjny silnik przewodowy na wyłącznik – Najczęściej stosowane gdy Klient szuka rozwiązania budżetowego bądź tego przygotowuje zewnętrzny system sterowania domem.

- Tradycyjny silnik przewodowy na wyłącznik z systemem detekcji przeszkód i oblodzenia – Wybierany przez Klientów jak wyżej z tym, że w tej opcji zyskujemy bezpieczeństwo szczególnie użytkując żaluzje w zimie.

- Silnik radiowy na pilot – rozwiązanie obecnie najczęściej wybierane przez Klientów szczególnie w systemach sterowania SOMFY gdzie do obsługi wykorzystuje się piloty ze scrollem (kulką na pilocie za pomocą, której jesteśmy w stanie płynnie oraz precyzyjnie wyregulować kąt pochylenia lameli). Rozwiązanie jest kompatybilne z innymi produktami marki SOMFY do obsługi „inteligentnego domu”.

- Silnik radiowy na pilot z systemem detekcji przeszkód i oblodzenia – Wybierany przez Klientów jak wyżej ponownie zyskując jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania szczególnie w miesiącach zimowych oraz wszelkiego rodzaju anomaliach pogodowych.

 

Podsumowując żaluzja fasadowa, żaluzji fasadowej nie równa. Dlatego tak ważne jest by dostawca był zaufany i co najważniejsze montażyści odpowiednio przeszkoleni gdyż bardzo często obserwujemy na rynku, iż za montaż żaluzji fasadowych próbują brać się osoby nie posiadające odpowiedniego przeszkolenia co prowadzi do nieprawidłowości ich funkcjonowania oraz co gorsza powstawania uszkodzeń. Gdy decydujemy się na wybór żaluzji fasadowych warto spotkać się na miejscu inwestycji z osobą mającą odpowiednią wiedzę w temacie, która doradzi jak dobrać poszczególne rozwiązania techniczne tak by móc cieszyć się z naprawdę komfortowego produktu. Przy tych produktach zdecydowanie zalecam autoryzowany montaż, i tu ważne by wykonywały go osoby posiadające doświadczenie w montażu oraz regulacji żaluzji fasadowych. Żaluzje fasadowe to nie okna czy też rolety zewnętrzne tak więc umiejętność montażu tych produktów nie wystarcza aby rozpocząć montaż żaluzji zważając, że są to produkty technicznie bardziej zaawansowane.

Wyceń swoje żaluzje u Nas, zajmiemy się montażem!