Witamy!

Program Czyste Powietrze - wymiana okien ku lepszemu

okna czyste powietrze

Czyste Powietrze to program, który umożliwia wymianę okien. Jest to rządowe przedsięwzięcie, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na zawrotną kwotę - 135 tys. zł. Przyznane środki stanowią świetną okazję do termomodernizacji domu. Montaż okien o wysokim współczynniku izolacji termicznej wpłynie pozytywnie na energię grzewczą - co zaś przekłada się na oszczędność kosztów ponoszonych przez gospodarstwo domowe. Szczelne profile także zmniejszają częstotliwość potrzeby palenia w piecach, co przekłada się na obniżenie dwutlenku węgla wydzielanego przez domy w okresie jesiennym i zimowym.

Dofinansowanie do okien - warunki

Dofinansowanie na okna rodzi jedno, kluczowe pytanie - jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać nim objętym? Pierwszym z wymogów jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości, w którym miałyby zostać przeprowadzone prace. Następnie należy być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, w którym znajduje się dany lokal. Miejsce zamieszkania musi znajdować się na terenie Polski. Wymiany okien z programu Czyste Powietrze musi także dokonać firma, która jest wpisana do Rejestru Wykonawców Ochrony Środowiska. Urząd Miejski lub Gminny musi zatwierdzić kupno materiałów zgodnych z projektem, a na sam koniec należy przedstawić rozliczenie kosztów poniesionych za wykonane prace.

Jak uzyskać wymianę okien z dofinansowaniem?

Aby uzyskać dotację na wymianę okien pierwszą czynnością będzie złożenie odpowiedniego wniosku do WFOŚiGP, w zależności od danego województwa. Formularze są dostępne na stronach urzędów, a sam wniosek może zostać złożony zdalnie. Następnie, aby otrzymać okna z dotacją, urząd będzie musiał zweryfikować podanie. Niekiedy potrzebne są dodatkowe informacje lub przeprowadzana jest inspekcja, której zadaniem jest sprawdzenie panujących warunków pod względem stolarki okiennej. Po zatwierdzeniu wniosku można umówić termin prac z wybranym wykonawcą.

Widełki dopłaty do wymiany okien

Wysokość dotacji do wymiany okien zależy przede wszystkim od dochodów, zarówno osoby samotnej, jak i całego gospodarstwa domowego. O dofinansowanie wynoszące 100% kosztów mogą ubiegać się osoby o najniższych zarobkach. Mogą one skorzystać z dopłaty do pełnej termomodernizacji, a jeśli zapotrzebowanie energetyczne domu spadnie wówczas o 40%, otrzymają pełny zwrot netto wydatków przeznaczonych na prace. Kryterium stanowi, że w tym przypadku dochód w rodzinie przypadający na osobę nie może przekraczać 1090 zł miesięcznie. W gospodarstwie jednoosobowym jest to 1526 zł. Drugą grupą kwalifikującą się na dofinansowanie na wymianę okien są rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 1894 zł na miesiąc, lub 2651 zł w przypadku singla. W takim przypadku refundacja będzie pokrywać mniejszy procent poniesionych kosztów podczas termomodernizacji. Z podstawowego dofinansowania na okna z programu Czyste Powietrze skorzystać mogą osoby, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.