Na rynku są dostępne różnego rodzaju bramy garażowe. W zależności od specyfikacji budynku i stworzonego pomieszczenia przeznaczonego pod garaż można wybrać takie bramy garażowe jak:

  • bramy uchylne,

  • bramy segmentowe,

  • bramy rolowane.

Jaką bramę garażową wybrać? - rodzaje

Zadaniem każdej bramy garażowej jest zabezpieczenie samochodów osobowych znajdujących się w środku. Brama garażowa segmentowa, płaszcz bramy przy otwieraniu składa się na kilka segmentów, wedle prowadnic poprowadzonych przez sufit garażu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, tym bardziej, jeżeli w tego typu bramie znajdować się będzie napęd. Wymiar drzwi garażowych (wysokość bramy garażowej i szerokość bramy garażowej) może być różny. Bramę segmentową można swobodnie dopasować do otworu wjazdowego. W przypadku bram segmentowych koszt montażu i dopasowania jest wyższy w przypadku garażu dwustanowiskowego jak i jednostanowiskowego.

Brama garażowa rolowana - jej montaż jest bardzo prosty przy stosunkowo niskich kosztach, jednakże ten typ drzwi garażowych wymaga odpowiednich warunków (większa wysokość nadproża). Działanie bramy garażowej tego rodzaju polega na zwijaniu pancerza w kierunku sufitu garażu, na którym zamontowana jest kaseta.

Brama garażowa uchylna to najczęściej wybierane rozwiązanie, ze względu na to, że dużo prościej jest zamontować bramę uchylną w już wykończonym garażu na pojazdy. Zastosowanie drzwi garażowych tego rodzaju polega na swobodnym "chowaniu" jej skrzydła pod sufitem za pomocą umieszczonych wyżej prowadnic.

Wymiary bramy garażowej

Jeżeli zastanawiasz się nad zamontowaniem bramy garażowej, warto przewidzieć ten fakt już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Po pierwsze najważniejszą kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, wybierając bramę garażową jest szerokość i wysokość otworu wjazdowego (najczęściej dopasowanie bramy do otworu jest bardzo trudne po zakończeniu budowy i prac wykończeniowych). Dzięki temu będziemy mogli dobrać wymiary bram garażowych bezpośrednio pod otwór, który został zaprojektowany (ominiemy wprowadzanie dodatkowych zmian po wykończeniu garażu) i ewentualne zdecydowanie się na bramę automatyczną.

Wymiar bramy jest zależny od takich czynników jak:

  • ścian garażu,

  • długość garażu,

  • wysokość pojazdu (warto wziąć pod uwagę, że w przyszłości możemy zmienić pojazd na wyższy),

  • drzwi wewnątrz (prowadzące do domu),

  • wysokość i szerokość otworu.

Standardowe wymiary bram garażowych

Typowe wymiary bram garażowych dla jednego pojazdu wahają się od 2 do 2,5 metra - wysokość bramy, do 3,5 metra - szerokość bramy. Natomiast szerokość bramy garażowej w przypadku w garażach dwustanowiskowych sięga nawet 5 metrów. Aby dobrać wielkość bramy garażowej odpowiednio, warto poświęcić uwagę kwestii użytkowej.

Wymiary drzwi garażowych często muszą być większe niż same pojazdy, aby korzystanie z garażu było prostsze i elastyczniejsze. Szersza brama pozwoli na swobodne manewrowanie pojazdem nawet jeżeli, ściany garażu na to nie pozwalają.

Wymiary standardowe to jednak nie wszystko. Producenci bram garażowych przewidzieli potrzeby swoich potencjalnych klientów i stworzyli różne warianty bram o różnym kształcie.

Jak wykonać pomiar otworu wjazdowego - to musisz wiedzieć!

Przy samodzielnym pomiarze wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pamiętajmy, że wymiar może różnić się przed wykończeniem garażu i po jego zakończeniu (np. wewnętrzne przestrzenie boczne nieotynkowane i otynkowane będą wykazywać różne wymiary). Jeżeli zdecydowaliśmy się na garaż o standardowych wymiarach podanych powyżej - sprawdź czy na pewno wymiary bramy są zgodne z wymiarami bram, którymi się zainteresowałeś.

Jak pobrać wymiary?

Skorzystaj ze standardowej miary taśmowej. Zmierz głębokość (szczególnie w przypadku bram, które są otwierane do wewnątrz), szerokość, wysokość i wielkość nadproża garażu. Powyższe wymiary, będziesz musiał podać przy wykonywaniu zamówienia, więc dla pewności - sprawdź wymiary dwa razy, ponieważ pomyłka może spowodować niepotrzebne koszty.

Na co zwrócić uwagę przed montażem bramy do garażu - zobacz co podpowiadamy!

Przed montażem warto również zwrócić uwagę na takie aspekty jak (w zależności od wybranych drzwi garażowych):

  • potencjalne miejsca belek konstrukcyjnych,

  • miejsce na sprężyny naciągowe,

  • światło bramy,

  • światło wjazdu,

  • światło przejazdu.

Gdy zwrócisz na to uwagę przed zamontowaniem drzwi garażowych, będziesz mieć możliwość wprowadzenia odpowiednich zmian przed rozpoczęciem prac.