Montaż okien balkonowych
Zarówno okna balkonowe, jak i okna tarasowe to spora dawka korzystnego dla nas naturalnego światła, dzięki czemu w domu będzie jasno nawet w pochmurne dni.
W przypadku stolarki okiennej i drzwiowej prawidłowy montaż drzwi tarasowych, balkonowych jest bardzo ważny co wybór właściwego rozwiązania. Tymczasem szczególnie niektóre elementy mogą sprawiać w tym zakresie pewne problemy.
Prawidłowy montaż okien balkonowych - dlaczego to takie ważne?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi starannego doboru drzwi tarasowych czy okna tarasowe oraz całej stolarki, kierując się przede wszystkim jakością, trwałością i funkcjonalnością.
Tymczasem cały czas poświęcony na porównywanie informacji o różnych rozwiązaniach, może pójść na marne, jeśli nie uwzględni się już na etapie poszukiwań kwestii związanych z montażem.
Większość inwestorów powierza ten proces fachowcom i nie kwestionuje sposobu, w jaki wykonują swoją pracę. Warto jednak dowiedzieć się, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien, również tych tarasowych, by móc zawczasu skorygować pewne późniejsze wykonanie pomyłki, niedoróbki czy po prostu efekt fuszerki. Nawet najlepsze drzwi tarasowe nie będą bowiem spełniać swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane.
Błędy montażu drzwi tarasowych, okien i drzwi balkonowych
Błędy popełnione na etapie montażu drzwi tarasowych skutkują przede wszystkim niedogodnościami podczas ich użytkowania, a niekiedy również mogą powodować trwałe uszkodzenia stolarki. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju uchybienia mogą się przytrafić podczas osadzania drzwi tarasowych.
Błędy w tym zakresie mogą powodować:
-
nieprawidłowości w funkcjonowaniu skrzydeł,
-
trwałe wygięcie dolnej ramy,
-
nieszczelności, zauważalne szczególnie zimą, przemarzanie
Jedną z najważniejszych rzeczy w trakcie montażu okien na surowym budynku jest osadzenie drzwi tarasowych, przestrzeń pod drzwiami tarasowymi jest często lekceważona przez robotników i budowlańcy wylewający posadzkę).
Najważniejszą rzeczą podczas montażu drzwi balkonowych i tarasowych jest staranne podparcie po całej długości ramy. Nieprawidłowe podparcie ramy często skutkuje jej wygięciem a co za tym idzie nieprawidłowym funkcjonowaniem skrzydeł przez to często podczas zimy dochodzi do przewiewów i przemarznięcia drzwi.
Zewnętrzna obróbka blacharska zapobiegnie przedostaniu się wody do wnętrza domu oraz zniszczeniu podłogi.
-
trudności z poprawnym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej od strony zewnętrznej.
Montaż okien tarasowych lub balkonowych - komu zlecić montaż?
Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie ma się co zabierać za samodzielny montaż okna tarasowego. Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.
Najprościej i najbezpieczniej korzystać z usług autoryzowanych dystrybutorów, którzy zajmują się zarówno sprzedażą, jak i świadczeniem usług montażowych.
Dzięki temu masz pewność, że montaż okien tarasowych zostanie przeprowadzony całkowicie profesjonalnie. Uzyskasz również gwarancję obejmującą zarówno wady fabryczne okien, jak i nieprawidłowości wynikające z pomyłek w montażu.
Montaż okien tarasowych lub balkonowych możemy wykonać na trzy sposoby.
Montaż drzwi przed wykonaniem posadzek wymaga osadzenia ich wyżej od istniejącego fundamentu lub chudziaka, na wysokości poziomu zero czyli docelowej podłogi.
Nieprawidłowy montaż drzwi tarasowych lub balkonowych na surowym budynku, jest jednym z najczęściej spotykanych błędów na budowach. Często są podparte w prowizoryczny sposób wszystkimi dostępnymi materiałami znalezionymi na budowie.
Brak stałego podparcia prowadzi do trwałego wygięcia dolnej ramy, przemarzania dołem i nieprawidłowego funkcjonowania skrzydeł jest to o tyle ważne, iż ciężar drzwi np. trzy skrzydłowych (okna tarasowe są duże i ciężkie) może wynosić ponad 200kg, przy dwóch skrzydłach jest to zazwyczaj ponad 120kg.
Aby prawidłowo zamontować drzwi stosuje się najczęściej następujące rozwiązania:
W metoda pierwsza (jednak według obecnej wiedzy nie jest już zalecane przy montażu drzwi tarasowych)
Kiedyś robiono podmurówkę z bloczkami po całej szerokości tarasu lub balkonu. Każdy z tych bloczków ocieplano od strony wewnętrznej. Docieplenie to miało zagwarantować brak przemarzania okna pod ramą. W rzeczywistości jednak to właśnie ta kwestia byłą najczęściej sporną. Ekipy budowlane odradzają już tą metodę, ponieważ ryzyko przemarzania w rzeczywistości jest według nich mimo wszystko wysokie.
W metodzie drugiej
Rezygnujemy na całej szerokości bloczkami, a pod nasze drzwi balkonowe lub tarasowe stosujemy poszerzenia lub systemowy profil bazowy mocowane od spodu ramy. Dzięki np. poszerzeniu nasze drzwi są stabilnie podparte po całej szerokości. Gwarantuje to możliwość stabilnego zamontowania i podparcia konstrukcji dołem, umożliwia wykonanie izolacji przeciwwilgociowej na tarasie, izolację miedzy podłogą budynku a tarasem oraz stanowi dodatkową izolację termiczną wszystkich warstw w pomieszczeniu.
W przeciwieństwie do metody pierwszej, nie mamy tu mostka termicznego, a co za tym idzie nie powinniśmy mieć problemów ze skraplaniem się wody na ścianach czy szybach i jej zamarzaniu. Tą metoda redukujemy również niekontrolowaną utratę ciepła przez co mamy mniejsze rachunki za ogrzewanie. Pamiętajmy, że zastosowanie poszerzenia nie zwalnia nas z obowiązku zaizolowania go od strony zewnętrznej.
Zalety stosowania systemowych poszerzeń drzwi: prawidłowe podparcie dolnej ramy drzwi, brak możliwości wygięcia progu, izolacja pomiędzy tarasem zewnętrznym a podłogą w pomieszczeniu, brak mostka termicznego dodatkowe usztywnienie ramy przy zastosowaniu niskiego progu, możliwość montażu drzwi przed wylewkami, ułatwione wykonanie izolacji przeciwwilgociowej od zewnątrz.
Jest też tak zwane „podwójne zabezpieczenie”, czyli ocieplamy 20cm styropianem i na to idzie 6 cm wylewki. Przy tej wysokości styropianu można zastosować same poszerzenia wtedy posadzka będzie tak samo pracować po całości podłóg jak i przy samych drzwiach a dodatkowo okno będzie bardzo dobrze zaizolowane.
Metoda trzecia
To połączenie dwóch opisanych wyżej rozwiązań (1 i 2), czyli podmurowanie na pewną wysokość bloczkami i później zastosowanie systemowego podparcia.
Stosujemy ją w przypadku, gdy drzwi balkonu lub tarasowe osadzone są powyżej 20 cm od istniejącego poziomu. Przy tej wysokości montażu drzwi jest duże prawdopodobieństwo wypchania profili na zewnątrz przez parcie wylewanej posadzki (szczególnie ma to znaczenie przy bardzo szerokich drzwiach np. trzy skrzydłowych lub przesuwanych.), dlatego najpierw powinniśmy podmurować do odpowiedniej, skonsultowanej wcześniej z producentem okien wysokości a dopiero wtedy zamontować poszerzenie. Dzięki temu unikamy ryzyka wypchania profilu.
Zalecane jest jednak metoda:
1. Przede wszystkim zastosowanie poszerzeń systemowych PCV.
2. Zastosowanie podwalin ciepłych z klinarytu szczególnie z zabezpieczeniem powłoką UV - dla domów energooszczędnych.
Podwalina z klinarytu jest elementem systemu, który stosuje się najczęściej do montażu pod progi okienne i drzwiowe z ALU, PCV, kompozytów i innych materiałów. Dzięki swojej zwartej budowie oraz dużej gamie dostępnych wysokości znajduje zastosowanie również jako poszerzenia pod witryny.
Podsumowując. Ze względu na różne rozwiązania i sposoby montażu progu drzwi tarasowych, wysokość podmurowania lub wysokość profili należy zawsze skonsultować z wykonawcą okien i drzwi. Ponieważ różne będą wysokości przy drzwiach z progiem standardowym, drzwiach z niskim progiem czy drzwiach tarasowych przesuwanych.
Dodatkowe rady
Przed montażem okna czy drzwi należy przechowywać je w miejscu nie narażonym na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Stolarka nie może stać bezpośrednio na ziemi, lecz na przekładkach. Należy przechowywać ją w pozycji pionowej, aby uniknąć jej deformacji.
Podczas wykonywania wykończeń zewnętrznych okna i drzwi balkonowe należy osłonić folią. W razie potrzeby użyć folii samoprzylepnej.
Podsumowanie
Nie od dziś wiadomo, że nieprawidłowy montaż może zniweczyć zakup najlepszej stolarki.
Aby uniknąć błędy montażu okien taką usługę najlepiej zamawiać u dostawcy okien i drzwi, ponieważ daje to użytkownikowi pełną gwarancję. I to nie tylko na sam produkt. Producenci okien chętnie wykorzystują nowoczesne technologie, rozwiązanie, dlatego oferują usługi na wysokim poziome (o innowacyjnych technologiach i zapewniającą nowoczesny design).
Dlatego warto ze względu na różne systemy i sposoby montażu okien, progu stolarki tarasowej wysokość podmurówki lub rodzaj, wysokość profili należy zawsze skonsultować z producentem drzwi i okien. Inne będą wysokości dla drzwi z progiem standardowym, z niskim progiem i ze skrzydłami przesuwanymi.
Pracownicy przechodzą szereg kursów i szkoleń by jak najlepiej wykonywać takie zlecenia. Dodatkowo wskażą Państwu kilka sposobów prawidłowego montażu okien tarasowych w nowych budynkach bez wykonanej posadzki wewnętrznej, wskażą najlepsze rozwiązanie.
Zatem montaż okien wykonany przez specjalistów jest gwarancją ich długiej żywotności.