Co to jest Uw?

Wraz z nowymi przepisami, które weszły w życie w polskim prawie na początku stycznia 2021 roku, pojawiły się nowe wymagania i wytyczne. Od tego momentu, każdy kto decyduje się na budowę domu, musi prać pod uwagę nowe przypisy, traktujące o tym jaki powinien być ten współczynnik.

Współczynnik Uw podaje jaka ilość energii cieplnej ucieka przed metr kwadratowy danej powierzchni przegrody, a zatem określa on ilość strat ciepła, które to są spowodowane różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Jakie regulacje mają wpływy na ogrzewanie? Co warto wiedzieć, jeżeli po roku 2021 budujesz dom?

Przenikanie ciepła w oknach energooszczędnych - co wpływa na utratę ciepła?

Na początek warto wyjaśnić sobie kwestię czym jest w ogóle ten współczynnik przenikania ciepła? Najprościej mówiąc określa on ilość energii cieplnej, która to przedostaje się przez najróżniejsze przegrody termiczne w budynku. Czyli mówiąc jeszcze prościej taki współczynnik przenikania ciepła okien będzie nam mówić, czy mamy faktycznie energooszczędne okna, która zamówiliśmy, są nimi w istocie.

Nowe przepisy mają więc duże zastosowanie w budownictwie energooszczędnym. Zasada jest dość prosta, a mianowicie im niższy będzie współczynnik przenikania ciepła, tym lepsza będzie izolacja termiczna danej przegrody.

Energooszczędne okno

Pojawia się zatem dość oczywiste pytanie, w jakim przypadku możemy mówić o oknach energooszczędnych? Jeżeli weźmiemy pod uwagę nowe przepisy w prawie budowlanym, będą to takie, w których współczynniki przenikania ciepła, czy też współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, dla całego okna, będzie spełniać określone przez prawo normy. To oznacza zatem, iż wartość współczynnika przenikania ciepła musi mieścić się w jasno określonych normach.

W oknach energooszczędnych stosuje się jednak jeszcze wyższe standardy niż wymagają tego regulacje prawne. I tak dla okien pionowych by była mowa o typie okien pasywnych, muszą one posiadać współczynnik przenikania ciepła okna nie wyższy niż 0,8. W celu uzyskania niskiego współczynnika konstrukcja okna wiąże się z stosowaniem w tego typu oknach pakietów szybowych nowszych rozwiązań technologicznych zapewniającą większą izolacyjność.

Szyby w oknach pasywnych

W przypadku szyb stosowanych w tego rodzaju oknach, ramy okiennej nie wykonuje się z metalu, ale z tworzyw sztucznych. Okazuje się bowiem, iż miejsce styku szyby zespolonej z profilem skrzydła okazuje się być najsłabszym elementem konstrukcji okna w zakresie jego izolacji cieplnej.

Kolejnym aspektem jest chęć uniknięcia powstawania tak zwanych mostków termicznych. Osiąga się to dzięki braku zawiasów nawierzchniowych.

Kolejnym aspektem jest stosowanie profili okiennych o większej grubości, które wpływają na zmniejszenie współczynnika Uw.

Montaż okien pasywnych

Stosuje się także sposób montażu okien, który polega na wysunięcie ich z linii ściany w linię ocieplenia budynku. Takie położenie sprawia, że praktycznie nie występuje liniowy mostek termiczny.

Duże znaczenie ma współczynnik g, który określa ile energii słonecznej przenika do wnętrza domu przez szyby.

W określonych przypadkach także będzie miało to spore znaczenie, dla jak najlepszego zatroskania o właściwy bilans energetyczny w pomieszczeniu. W szczególności biura prawne lubią korzystać z okien gdzie współczynnik g jest odpowiedni, gdyż zdecydowanie zwiększa to komfort pracy w takim miejscu.

Nowe normy dla współczynniku przenikania ciepła

Tak jak zostało to wspomniane wyżej, pojawiły się nowe normy prawne. Od początku stycznia 2021 roku zmieniły się w następujący sposób, iż wartość współczynnika przenikania ciepła zmalała o 0,2.

To znaczy, że nowe przypisy zakładają, iż w przypadku całego okna, drzwi balkonowych, wartość współczynnika określającego jaka jest przenikalność cieplna okien, drzwi, i innych przegród termicznych będzie bardziej korzystna dla domów energooszczędnych. Mówiąc prościej kładzie się mocniejszy akcent na energooszczędność.

Nowe przypisy sprzyjają więc temu, aby szyba czy generalnie takie nowoczesne okna, ale tak naprawdę generalnie okna i drzwi, poprzez swoją termoizolacyjność, objawiającą się w niskim współczynniku prowadziły do mniejszej straty. Co zwłaszcza przy rosnących cenach prądu, gazu, węgla, paliwa etc. ma kolosalne znaczenie, pomijając tutaj całą kwestię związaną z ekologią. 

Wartość współczynnika przenikania ciepła

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej w tym artykule, im podana wartość współczynnika przenikania ciepła będzie niższa, tym lepiej dla naszego lokum. W każdym budownictwie energooszczędnym kładzie się spory nacisk na to, aby osiągnąć jak najniższą wartość współczynnika przenikania ciepła.

Warto wiedzieć, iż normy prawne regulują maksymalny współczynnik przenikania ciepła, jaki jest dopuszczalny przez prawo. Jedynie w niektórych przypadkach nie musimy patrzeć na wartości współczynnika, gdyż one nie obowiązują. I tak przykładowo okno, które nie jest oknem połaciowym, aby mogło spełniać najnowsze normy, musi posiadać współczynnik uw o wartości 0,9 jeżeli temperatura pomieszczenia ogrzewanego będzie ≥ 16 stopni Celsjusza, a jeżeli temperatura pomieszczenia ogrzewanego będzie < 16 stopni Celsjusza, to współczynnik, a raczej wartość współczynnika uw może wynosić 1,4. Podobnie sytuacja ma się w przypadku drzwi, gdyż te także mają dopuszczalność wartość współczynnika, który wpływa na izolacyjność cieplną naszego domu. 

Współczynnik przenikania ciepła okien

Współczynnik przenikania ciepła jest jedną z ważniejszych rzeczy, na którą zwłaszcza w świetle nowych przepisów powinniśmy zwrócić uwagę podczas budowania czy remontowania naszego domu, mieszkania. Jeżeli ktoś rozpoczął budowę przed wejściem tych przepisów w życie, to nie musi teraz decydować się na wymianę okien. Inaczej jednak ma się sytuacja, kiedy rozpoczęło się to po wejściu ich w życie. Warto więc poszukać takie okna spełniające te najnowsze wymogi prawne.

Okna pasywne, do których zachęcają nas nowe regulacje prawne mogą pomóc nam w zaoszczędzeniu wydatków na ogrzewaniu domu w okresie zimowym i straty ciepła z powierzchni całego okna. Ograniczenie rachunków za nagrzanie, poprzez zastosowanie właściwych okien i drzwi o odpowiedniej izolacyjności cieplnej, powinno być czymś niezwykle istotnym. Wielu ludzi staje się coraz bardziej świadomymi i myśli o stratach przy projektowaniu domu.

Oczywiście nie tylko wielkość okna, ale także grubości ściany mają wpływ na współczynnik Uw w naszym domu. Kiedy wyliczy się ją indywidualnie dla danego obiektu, dopiero wtedy można zadecydować o tym jaką warstwę ocieplenia budynku zastosować w tym konkretnym przypadku. 

Oferta naszej firmy

Nasza firma zawsze stawia na pierwszym miejscu zadowolenie klienta. Zapewniamy kompetentne doradztwo, tak aby zakup okien do wnętrza pomieszczeń w państwa budynku przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

W naszej ofercie posiadamy szereg usług świadczonych na potrzeby klienta. Nie tylko przygotujemy indywidualną ofertę dostosowaną pod państwa potrzeby i oczekiwania, ale możemy dostarczyć zakupiony przez państwa towar pod wskazany adres i zamontować. Wśród produktów i towarów oferowanych przez naszą firmę znajdziecie państwo ciepłe okna, posiadające wyższy współczynnik g, mówiący o tym ile % promieni słonecznych odbija się od szyb.

W celu przygotowania oferty produktowej odpowiadającej Państwa potrzebom prosimy o skontaktowanie się z nami. Kontakt do nas jest podany na stronie firmy.

Nasze produkty w pełni stosują się do obecnie powszechnie obowiązujących norm prawnych i wytycznych technicznych. Dla państwa potrzeb dysponujemy także wszelką ilością potrzebnych materiałów reklamowych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym pracownikiem w celu przygotowania stosownej oferty i ustalić szczegóły.